इन्ड्राइभको अल्टरनेटिभा फिल्म प्रोजेक्टको सोसियल इम्प्याक्ट अवार्ड इन्डोनेसियामा आयोजना हुने

१७ जूनदेखि पुरस्कारहरूका लागि आवेदन खुला

मेचीकाली संवाददाता

२५ असार २०८१, सोमबार
57 shares

काठमाडौं । अल्टरनेटिभा फिल्म प्रोजेक्ट, अन्तर्राष्ट्रिय टेक कम्पनी इन्ड्राइभद्वारा स्थापित, विश्वव्यापी गैर–लाभकारी फिल्म पहलले, इन्डोनेसियामा नोभेम्बर २०२४ को अन्तमा विकासशील उद्योगहरूबाट फिल्महरूको सामाजिक प्रभावलाई पहिचान गर्ने उद्देश्यले आफ्नो घुमन्ते अल्टरनेटिभा फिल्म अवार्डसको दोस्रो संस्करण आयोजना गर्दैछ ।

थप, २०२४ मा विस्तारित कार्यक्रमको एक भागको रूपमा, पहलले इन्डोनेसियामा अवार्डहरूसँगै एउटा नयाँ फेस्टिभल शोकेस सुरु गर्दैछ, जसमा मनोनित भएकाहरूका सबै सर्टलिस्ट गरिएका चलचित्रहरूको सार्वजनिक प्रदर्शनहरू समावेश छन्।

इन्डोनेसियामा आयोजना हुने फेस्टिभलले, सन् २०२३ मा कजाकिस्तानमा आयोजित वैकल्पिक फिल्म परियोजनाको सफल उद्घाटनको संस्करणलाई पछ्याएको छ, र आगामी दोस्रो संस्करणले इन्डोनेसियाली र दक्षिण पूर्व एसियाली बजारमा आफ्नो ध्यान केन्द्रित गर्नेछ। जून १७ तारिखदेखि अवार्डहरूका लागि सबमिशनका खुला छ, र सबै एसियाली देशहरूका फिल्म निर्माताहरूलाई प्रतिस्पर्धाका लागि फिचर फिल्म, वृत्तचित्र, एनिमेसन र हाइब्रिड फिल्महरू पेश गर्न आमन्त्रित गरिएको छ । शर्ट फिल्म क्याटोगोरीको लागी, आवेदनहरू विशेष रूपमा दक्षिण पूर्व एसियाबाट स्वीकार गरिनेछ । सबमिशनको पूर्ण मापदण्ड यहाँ फेला पार्न सकिन्छः

https://filmfreeway.com/alternativa_film_awards

एसिया र अन्य क्षेत्रका फिल्म निर्देशक र निर्माताहरूका, साथै समुदायका नेताहरू र गैरसरकारी संस्थाका प्रतिनिधिहरू मिलेर बनेको अन्तर्राष्ट्रिय निर्णायक मण्डलद्वारा अल्टरनेटिभा फिल्म अवार्डका विजेताहरू छनोट गरिनेछ । यी अवार्डहरूले प्रभाव सिर्जना गर्ने दृष्टि भएका प्रोफेसनलहरूलाई विश्वव्यापी स्तरमा अझ बढी देखिने गरी उनीहरूलाई फराकिलो दर्शकहरू माझ पुग्ने बाटो प्रदान गरेर पहिचान गर्न वैकल्पिक प्रणाली प्रस्तुत गर्दछ। पहलले कलात्मक उत्कृष्टता भएका चलचित्रहरूलाई पहिचान गर्दछ जसले महत्त्वपूर्ण सामाजिक र सांस्कृतिक विषयहरूलाई पनि सम्बोधन गर्दछ, र यसले मानिसहरू र स्थानीय समुदायहरूको जीवनमा सकारात्मक प्रभाव पार्ने महत्वाकांक्षा राख्दछ ।

निर्णायकले विजेताहरूलाई प्रभाव अभियान वा उनीहरूको फिल्म निर्माण कौशलको थप विकासमा खर्च गर्नको लागि नगद पुरस्कारहरू समेत प्रदान गर्नेछ। कुल पुरस्कार राषी कोष १,००,००० अमेरिकी डलर छ भने चार पूर्ण–लम्बाइका क्याटगोरीहरूमा प्रत्येकलाई २० हजार डलर प्रदान गरिने छ, र सट्र्स अवार्डहरुको श्रेणीमा दुई विजेताहरू प्रत्येकलाई १० हजार डलर दिईनेछ ।

सबै मनोनित टाइटलहरूको नयाँ महोत्सव आयोजना हुने नोभेम्बर समारोहसम्मको हप्ताभरि चल्नेछ र यसले अल्टरनेटिभाको फिल्म पहल भित्र परियोजनाको विकासलाई चिन्ह लगाउँदछ, जसमा अल्टरनेटिभा फिल्म ल्याब्समार्फत शिक्षा र मार्गदर्शन पहुँच पनि समावेश छ। यो विस्तार अल्टरनेटिभाको यायावर प्रकृतिको एक प्राकृतिक विकास हो र प्रत्येक संस्करणका साथ, पहलको उद्देश्य यसको भौगोलिक पदचिह्न र चलचित्र निर्माताहरुको लागी जारी मूर्त समर्थन बढाउने रहेको छ ।

अल्टरनेटिभा फिल्म प्रोजेक्टकी प्रमुख लिजा सुरगानोभा भन्छिन्, ‘अल्टरनेटिभा फिल्म अवार्डले स्थानीय फिल्म उद्योगको विकासलाई सहयोग गर्ने एउटा उपकरणको रूपमा काम गर्छ । यसले न्यून प्रतिनिधित्व भएका समुदायका फिल्म निर्माताहरू, जससँग महत्त्वपूर्ण कथाहरू छन र जसले सांस्कृतिक र सामाजिक परिदृश्यमा प्रभाव पार्ने सम्भावना छ, तिनीहरुका लागि उत्सवको रुपमा मनाउँछ । सिनेमा परिवर्तन सिर्जना गर्ने एक शक्तिशाली माध्यम हो । अल्टरनेटिभाको महत्वाकांक्षा फिल्म उद्योगमा अन्यायलाई चुनौती दिने मात्र नभई विश्वमा वास्तविक प्रगति ल्याउनु पनि हो, त्यसैले सर्टलिस्टमा परेका चलचित्रहरू मार्फत हाम्रो नयाँ फेस्टिभल इनिसिएटिभलाई सार्वजनिक रूपमा साझा गर्नु पनि महत्त्वपूर्ण छ ।’

‘हामी प्रत्येक वर्ष अल्टरनेटिभालाई नयाँ बजारमा ल्याएर प्रत्येक स्थानहरूमा वर्षैपिच्छे जारी रहने हाम्रा पहलहरू निर्माण गर्ने क्रममा, हामी आशा गर्दछौं कि यो घुमन्ते दृष्टिकोणले हामीलाई फराकिलो अन्तर्राष्ट्रिय दर्शकहरूलाई संलग्न गराउन सक्षम बनाउनेछ। हामी हाम्रो पहिलो संस्करणबाट निस्केका सफलताका कथाहरूमा गर्व गर्छौं, हामी इन्डोनेसिया र फराकिलो क्षेत्रमा हाम्रो काम बढाउन पर्खन सक्दैनौं।’

सन् २०२३ मा, अल्टरनेटिभा फिल्म प्रोजेक्टले धेरै फिल्म निर्माताहरूलाई समर्थन ग‍र्यो र अवार्ड स्ट्र्यान्डका लागि २५ देशहरूमा ३५० सबमिशनहरू प्राप्त भयो। “स्पटलाइट”, “फ्युचर भ्वाइस”, “अल्टर”, “नेटिभा” र “सट्र्स” अवार्डमा पाँचओटा फिल्मलाई हाइलाइट गरिएको थियो। नेपालबाट प्रतिनिधित्व गरेको, राजन काठेत र सुनिर पाण्डेले बनाएको वृत्तचित्र ‘नो विन्टर होलिडेज’ नामक सिनेमा ‘नेटिभा’ अवार्डका विजेताले आफ्नो आर्थिक पुरस्कारलाई नेपालमा फिल्मको थिएटरिक वितरण आयोजना गर्नका लागि प्रयोग गरेका छन् । उनीहरुले यसबाट स्कूल र विश्वविद्यालयहरूमा साना दर्शकहरूलाई सिनेमा देखाएका छन। परियोजनाले गरिबी, लैङ्गिक भूमिका, ग्रामीण र शहरी भिन्नता, आर्थिक पावरहाउसहरूमा आपूर्ति गर्न सस्तो माइग्रेसन र आईसोलेसन जस्ता विषयवस्तुहरूलाई केन्द्रित गर्दछ ।

यसबाहेक, अल्टरनेटिभा फिल्म ल्याब्सले विभिन्न उमेर र स्किल लेभलका फिल्म निर्माताहरूका लागि तीनओटा तालिम कार्यक्रमहरू आयोजना गरेको थियो, जसमा ३७ जना चलचित्र निर्माताहरू, १२ जना युवाहरू र सात जना ट्युटरहरू युरोप र संयुक्त राज्य अमेरिकाबाट सहभागी थिए । यसबाट, पाँच विजेताहरूलाई ट्याटिनो फिल्म्सबाट युरोपमा पप अप रेसिडेन्सीमा स्थानहरू प्रदान गरियो वा उनीहरुले ईएफएमको लागि गीफ्ट गरिएको यात्रा अनुदानको साथ ईएफएम टूलबक्स कार्यक्रममा भाग लिए ।