भारतीय एसएसबीको दादागिरीः सुस्तामा फेरि अतिक्रमणको प्रयास

मेचीकाली संवाददाता

२४ कार्तिक २०७८, बुधबार
525 shares

हरि शर्मा
नवलपरासी । सुस्तामा भारतीय पक्षले फेरि अतिक्रमणको प्रयास गरेको छ । पछिल्लो पटक भारतीय अर्धसैनिक बल ९एसएसबी० हतियारसहित सुस्ता क्षेत्रमा प्रवेश गरेर अतिक्रमणको प्रयास गरेका हुन् ।

पश्चिम नवलपरासीको सुस्ता गाउँपालिका वडा नं। ५ मा रहेको नारायणी नदी पारीको गाउँ सुस्ता पटकपटक भारतीय पक्षको अतिक्रमणमा पर्दै आएको क्षेत्र हो । पछिल्लो पटक आइतबार र सोमबार भारतीय एसएसबीहरु हतियारसहित पुगेर सुस्ता क्षेत्रको नापजाँच नै गरेपछि बाँकी रहेको जमिनसमेत फेरि भारतले खोसेर लग्ने हो कि भन्नेमा सुस्तावासीको चिन्ता बढेको छ ।

अतिक्रमणको प्रयासस्वरुप उनीहरुले हरेक वर्ष नापजाँच गर्दै आएको स्थानीय रविन्द्र जयसवालले बताए । अहिले दुईदिन फिता लगाएर नापजाँच गरेका एसएसबीले ६ महिना अघि पनि सुस्ता क्षेत्रमा ड्रोन चलाएका थिए । यसपटक भने ड्रोन नभई सुस्ताको पश्चिमतर्फ फिताले नापचाँच गरेर गएको उनले बताए ।

सुस्ता क्षेत्रमा २०६२ जेठ १७ देखि भारतीयले अतिक्रमण कार्य बढाउँदै गएका हुन् । अतिक्रमण बढेपछि २०६४ सालमा दुवै देशका जिल्लास्थित सुरक्षाअधिकारीको सहमतिअनुसार १९ हजार ४ सय ८० हेक्टर जमिन कुनै पनि पक्षले जोतभोग र उपयोग नगर्ने सहमति गरिएको थियो । उक्त जमिनको सुस्तावासीसँग लालपुर्जा छ । तर भारतीय पक्षको दबाबका कारण त्यसबेलाका जिल्लास्थित सुरक्षा अधिकारीहरुले जोतभोग नगर्ने सहमति गरेका हुन् । त्यही जमिनमा अहिले एसएसबीले नापजाँच गरेको हो । भारतले विवाद निकालेको उक्त जमिनको १ सय १३ जनासँग लालपुर्जा रहेको गाउँपालिका अध्यक्ष रामप्रसाद पाण्डेले जानकारी दिए । ‘मालपोत भएको जग्गामा विवाद निकाल्दासमेत सरकार मौन छ ।’ उनले भने ।

एसएसबीले नापजाँच सुरु गरेपछि प्रमुख जिल्ला अधिकारी धर्मेन्द्रकुमार मिश्रसहितको जिल्ला सुरक्षा समितिका अधिकारीहरु सोमबार सुस्ता क्षेत्रमा पुगेर स्थलगत अनुगमन गरेको छ । सीमा सुरक्षाका लागि सुस्तामा शसस्त्र प्रहरी र नेपाल प्रहरीको पोष्ट छ । हतियारसहित आएका एसएसबीले गरेको नापजाँचका बारेमा माथिल्लो निकायमा जानकारी गराएको प्रमुख जिल्ला अधिकारी मिश्रको भनाइ छ ।

‘हतियारसहित नापजाँचका लागि एसएसबी आएको स्थानीयबाट खबर पायौं । हाम्रो प्रहरीको टोली नपुग्दै उनीहरु गइसकेका रहेछन् ।’ प्रजिअ मिश्रले भने । विना अनुमति सुस्ता क्षेत्रमा एसएसबी प्रवेश गरेको बारे गृहसचिव र शान्ति सुरक्षा महाशाखा प्रमुखलाई जानकारी गराएको उनले बताए ।

‘मैले यसबारे भारत बिहार प्रदेश पश्चिम चम्पारन जिल्लाका प्रमुख ९डिएम० कुन्दन कुमारलाई पनि जानकारी गराएको छु । उहाँले यो गलत काम भएको र त्यसबारे मातहतलाई निर्देशन दिने बताउनुभएको छ । ’ प्रजिअ मिश्रले भने । कुल ४० हजार ९ सय ८० हेक्टर क्षेत्रफलमा फैलिएको छ । त्यसमध्ये १४ हजार हेक्टर जमिन भारतीयले अतिक्रमण गरिसकेको छ ।

७ हजार ५ सय हेक्टर मात्र भोग चलन गर्दै आएका छन् । भारतले विवाद निकालेको १९ हजार ४ सय ८० हेक्टर जमिनमा भारतीय पक्षले पटकपटक गिद्दे नजर लगाउँदै आएको छ ।